A Cotroceni-palotában tartott eseményen Iohannis azt mondta, Oroszország Ukrajna ellen indított háborújának egyértelmű eredménye a NATO-tagállamok elszántsága a közös kiállásra és a közös védelemre.
A Kamala Harris amerikai alelnökkel folytatott megbeszélés során a román államfő hangsúlyozta a keleti szárny megerősítésének fontosságát, és arra is felhívta a figyelmet, hogy Románia az a NATO-ország, amelynek a leghosszabb határa van Ukrajnával.
Emlékeztetett, hogy Oroszország délről, a Fekete-tenger térségéből támadta meg Ukrajnát, és ez egy olyan forgatókönyv, amelyre a román illetékesek 'már évek óta figyelmeztetnek'. Romániának 650 kilométer hosszú közös határa van Ukrajnával, természetes tehát, hogy aggódik a keleti szárny miatt. 'Mindezt elmondtam Harris alelnöknek, felvetve a keleti szárny problémáját, ennek ugyanis erősnek és kiegyensúlyozottnak kell lennie, mert ha a keleti szárny egyik része erős, a másik gyenge, akkor nyilvánvalóan sebezhetővé válik' - mondta Iohannis.
Az amerikai alelnökkel folytatott megbeszélésen elhangzott, hogy a NATO az erőn és az elrettentésen alapul, és a keleti szárnyon ki kell építeni egy elrettentő erőt. 'És igen, beszéltünk arról, hogy szükség van egy romániai NATO-harccsoportra, és nyilvánvalóan az Egyesült Államok fontos szerepet játszik ebben' - szögezte le a román államfő.